Az elektronikus hirdetések küldésére vonatkozó rendelkezések megsértéséért az elektronikus hirdető, az elektronikus hirdetési szolgáltató, illetve az elektronikus hirdetés közzétevője is felelősséggel tartozik. Fontos kiemelni tehát, hogy például a hirdető felelőssége független attól, hogy a hirdetést ő maga küldte ki, vagy valaki más az ő érdekében.
Amennyiben valamely természetes személy a fenti szabályok megsértésével, kéretlenül kap elektronikus hirdetést, vagy nem biztosítják számára a hozzájárulás visszavonásának lehetőségét, illetve annak visszavonása után továbbra is hirdetéseket kap, kezdeményezheti a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság elektronikus hirdetéssel kapcsolatos felügyeleti eljárását, amelynek nyomán a Hatóság a jogsértés folytatásától és az ismételt jogsértéstől eltiltás mellett bírságot is kiszabhat az, elektronikus hirdetőre, a hirdetés közzétevőjére, vagy a hirdetési szolgáltatóra.
Nem természetes személyek ugyanakkor nem kérhetik a Hatóság eljárását, mivel számukra a hirdetések küldése előzetes és egyértelmű hozzájárulás hiányában is megengedett. A természetes személyek személyes adataik jogellenes kezelésének gyanúja esetén fordulhatnak még a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatósághoz, valamint bíróságtól kérhetik a jogsértéstől eltiltást, illetve a jogsértő kártérítésre kötelezését.
Minden külföldi és hazai szabályozás és cselekvés ellenére sincs azonban biztos módszer a kéretlen hirdetésektől, illetve más nem kívánt tartalmaktól mentes levelezési környezet kialakítására. Óvintézkedést azonban Ön is tehet annak érdekében, hogy megkímélje magát a kéretlen üzenetektől, amennyiben elektronikus levelezéséhez spam és ártalmas tartalom szűrő programot használ, illetve az elektronikus levelezési szolgáltatást nyújtó szolgáltató ilyen szűrési ajánlatát igénybe veszi.
Forrás: NMMH